Fotoğraf Evi
 
 
İz Dergisi 48. Sayı
Dergi Tarihi: Kasım - Aralık 2013
İz Dergisi 43.Sayı
İz Dergisi Dergi Arşivi

Kariyerinin ilk dönemlerinden başlayarak çeşitli uluslararası sivil toplum örgütleriyle dünyanın kanayan bölgelerinde çalışmalar yürüten Belçikalı fotoğrafçı Gaël Turine’yle başlıyoruz 48. sayımıza. Turine, bu kez Hindistan’ın Bangladeş sınırına göçü önlemek üzere çektiği “Utancın Tel Örgüsü”ne çeviriyor objektifini. Agence Vu üyesi olan Turine’in fotoğrafları, uluslararası pek çok yayında ve önemli fotoğraf dergilerinde yayımlanıyor.
Yine Agence Vu’dan Belçikalı fotoğrafçı Cédric Gerbehaye, günlük yaşamın sıradan ayrıntılarına ve insan portrelerine odaklanan çalışmasıyla konuk oluyor İz'e.
Bekir Ormancı, Hindistan’ın Agra şehri yakınlarındaki bir kasabada geleneksel koşullarda üretim yapan cam işçilerinin günlük yaşamlarından bir kesit sunuyor.
20 Nisan 2011 tarihinde görev yaptığı Libya’nın Misrata kentinde bir çatışma sırasında vurularak henüz 40 yaşında yaşamını yitiren Magnum Photos üyesi İngiliz foto muhabiri Tim Hetherington’ın yine Afrika’nın “karışık” ülkelerinden Liberya’da çektiği kareler var sırada. Eylül 2007’de Afganistan’da Vanity Fair için çektiği (sığınakta yorgun düşmüş Amerikan askerini gösteren) fotoğrafıyla “2007 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü”nü alan Tim Hetherington’ı saygıyla anıyoruz.
Son olarak Ercan Arslan’ın Türkiye’nin “doğal gerçek”lerinden deprem ile bizi bir kez daha yüzleştiren fotoğrafları var. Arslan, 1999 Adapazarı-Gölcük-Yalova, 2003 Bingöl ve 2011 Van depremlerinden sonra yaşananların görsel bir özetini sunuyor.

< Geri Dön
 
web tasarım