Fotoğraf Evi
 
İstanbul'da Din ve
Din Mekanlar
Sergi Açılış Tarihi: 16 Haziran 2007
Sergi Güncel Sergi Etkinlik

Ahmet YILMAZ’ın 2000 yılında başladığı ve yedi yıldan beri sürdürdüğü belgesel fotograf projesi ‘İstanbul’da Din ve Dini Mekanlar’, 
16 Haziran – 5 Temmuz 2007 tarihleri arasında Fotografevi Koç Allianz Galerisi’nde sergileniyor. 

Beraber yaşayan ama birbirini tanımayan toplumlardan birinde yaşar hale geldik. Bu tanımama durumu gün geçtikçe de etkisini artırıyor. Bu bilgisizliğimiz üzerine karşı tarafı yargılama ve toplumlarda kendinden olmayan ile “öteki” şeklinde ilişkiye geçme durumu da eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Türk toplumunda konuya dini açıdan bakıldığında toplumda “öteki” olarak Gayri Müslimler görülürken Avrupa toplumlarında ise “öteki” olarak Müslümanlar görülüyor. Genelde biri diğerinin inançlarını bilmiyor hatta bunlarla ilgili önyargıları var.

Altı asırdan fazla süren Osmanlı kültürü sayesinde Türk toplumunda diğer toplumlara göre birlikte yaşama geleneği var. Ancak yine de Avrupa ve diğer toplumlarda ki kadar olmasa da özellikle kültür yozlaşmasının arttığı son yıllarda “öteki” kavramı toplumdaki etkisini gün geçtikçe artırıyor. 

Bu proje ile bir nebze de olsa ötekinin tanınmasına yardımcı olmak, dini yaşamları ve mekanlarını belgelemek, izleyicinin dünyayı algıladıkları pencereleri çoğaltmak ve önyargıları kırmak amacıyla yola çıkan Fotoğrafçı Ahmet Yılmaz bu proje ile bir adım attı.

İfade edilmesi hem kolay hem de zor olan din, insan ve mekan ilişkisini belgelemek amacıyla bugüne kadar onbinden fazla dia ve dijital olarak fotoğraf çeken Ahmet Yılmaz, estetik, görkemli ve farklı tarzları olan dini yapıtları seçerek çekim yaptı. 


< Geri Dön
 
web tasarım