Fotoğraf Evi
 
Bahara Yolculuk
Sergi Açılış Tarihi: 4 Mayıs 2007
Sergi Güncel Sergi Etkinlik

Çingeneler, baharı beklerler getireceği bereket ve iyi dileklerle arınıp yeniden doğmak, yaşamak için. Yüzyıllardır göçen bir ırk onlar. Özgürlük kelimesinin anlamını en güzel onların yaşamlarında bulursunuz. Gittikleri her yere geleneklerini yanlarında götürmüşler, o yerlerde hep aynı kaderi paylaşmış, dışlanmışlar.

Bu gün dünyadaki göçebe çingenelerin sayısı her geçen gün azalmakta, eski bir halk şarkısının dediği gibi “gezgin çingeneler zamanı geçti”. Dünyanın dört bir yanına dağılmış bu halk farklı kültürlerin içinde yaşıyor olsalar da aynı kültürün başka topraklardaki parçaları gibi geleneklerini sürdürüyorlar. Çoğunluğu yerleşik hayata geçmişse de hala hayatlarını yarın yola çıkacakmış gibi yaşıyorlar.  Her Mayıs’ın ilk haftası, hıdrellezde baharın bereket ve iyi dilekler getirişine inanarak tekrar yola çıkmanın provasını yaparlar.

Bir gece boyunca yakılan ateşlerin ardından sabahın ilk ışıklarıyla yola çıkar çingeneler at arabalarıyla. Gelinlikler içinde kızlar, yaşlı genç çoluk çocuk herkes müzik eşliğinde ilerler akıp giden bir nehre doğru. O nehirden öteye gitmeyecek olsalar da artık giden nehre yüzlerini sürerler, genç erkekler kendilerini nehrin soğuk sularına bırakırlar baharın bereketi aşkına tan yeri ağarırken. 

Ahmet Haşim’in "Çingene, insanın tabiata en yakın kalan güzel bir cinsidir. Zannedilir ki, bu tunç yüzlü ve fağfur dişli kır sakinleri, beşeri şekle istihale etmiş (insana dönüşmüş) birtakım yeşil ağaçlardır. Çingene bizzat bahardır" dediği çingeneler bu dünya da hep “öteki” olarak ayrımcılığa maruz kalmış, aslında başka dünyanın, başka tanrının çocuklarıdır. 

Çoşkun Aşar’ın 2001 ve 2006 yılları arasında Edirne’nin Menzil Ahir mahallesinde yaşayan çingeneleri konu alan çalışması “Bahara Yolculuk” 4 – 17 Mayıs tarihleri arasında Fotografevi Koç Allianz Galerisi’nde görülebilir.

< Geri Dön
 
web tasarım