Fotoğraf Evi
 
Oda/O-da
Sergi Açılış Tarihi: 3 Şubat 2007
Sergi Güncel Sergi Etkinlik

ODA / O-DA

Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotograf Bölümü Araştırma Görevlilerinin ortak çalışması olan Oda/O-da Projesinin sergisi 3 – 22 Şubat tarihleri arasında Fotografevi Koç Allianz Galerisi’nde görülebilir.
Katılımcılar: Ozan Bilgiseren, Çetin Ergand, Emre İkizler, Uğur Günay, Hürü Kaya, Derya Kılıç, Seçkin Tercan, Tuna Uysal, Ceren Uzun

Odalar sadece içinde yaşanılan üç boyutlu fiziksel mekanlarla sınırlı değildir. Fetusun bulunduğu odacık yani rahim, birçok kültürde ve dinde kutsal kabul edilmiştir. Ruhun insana üflendiği yer olarak kabul edilen bu odacık, kişinin kendine ait ilk mekanı, ilk odasıdır. 

Bedeni oluşturan yüzlerce hücre; belki onlar da kişiyi oluşturan yüzlerce odadır. Peki ya ruhsal oda? Kişiyi o kişi yapan, var olmasını sağlayan içindeki odacıklardır, yalnızlığı ve hayatında yer alan kişilerle birlikte. Hep birilerini davet ettiği o odalarda izafi hayatlar bularak kendi sonsuzluğunu yaşar kişi aslında.

Hem kişinin içindeki, hem de yaşanan mekandır odalar. Kişinin kendini ait hissettiği, herkese açık olmayan, en özel, en mahrem, en kişiye ait olan, bazen sığınılan bazen de kapıları sonuna kadar açılan ve paylaşılan yerdir. Zaman içerisinde sahiplenilen, kişiselleştirilen, kendine dönmenin iç çelişkilerini yaşarken, kişi odayı, oda da o kişiyi şekillendirir; sonuçta ortaya çıkan ise aslında bir anlamda otoportredir.

Başkalarının odalarına objektifini doğrultan fotoğrafçı için ortaya çıkan portreler insan-mekan ilişkisinin sorgulandığı dışarıdan bakışlardır. Başkalarına ait olan odalar ve fotoğrafçının kendi odaları ile benzerlikleri ya da farklılıkları, nerede olduğunu sorgulaması açısından önemlidir. Bir fotoğrafçı için belki de en zor çekimlerden biridir bir başkasının özel hayatını, odasını görüntülemek. 

İşte birbirinden son derece farklı oda/o-da’lar… 

< Geri Dön
 
web tasarım