Fotoğraf Evi
 
 
Tatlı Fısıltılar (Sweet Nothings)

İngiliz fotografçı Vanessa Winship’in Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesindeki sınır kentlerinde okula giden kız çocuklarını fotografladığı “Tatlı Fısıltılar” (Sweet Nothings) adlı projesi Fotografevi tarafından kitaplaştırıldı.
“Sınır bölgelerindeki kız çocuklarının bir dizi portresini çekmek istedim. Konumlarının farkında olarak kızlara fotoğraf makinesi önünde küçük bir alan, bir anlık bir önem vermek istedim,” sözleriyle çalışmasını özetleyen Vanessa Winship, bu projesiyle World Prees Photo ödülünü kazandı ve Sony Dünya Fotograf Yarışması birincisi oldu.
51 fotografın yer aldığı kitabın girişinde gazeteci-yazar Ahmet Tulgar’ın “Su, şeker, çocuk” başlıklı bir denemesi yer alıyor:
“(…) Külünçe. Bir tür kurabiye. Peksimet gibi. Dayanıklı, sert ve az şekerli. Şeker görece pahalıdır ya undan, sudan. Kenarlı tırtırlı. Şekli rastgeledir. Koca bir yayvan hamurdan koparılmış parçalar işte. Bir çocuk görünce Doğu’nun, Güneydoğu’nun bir köyünde elinde külünçeyle, külünçesiyle, o günkü, o öğün ki, sorarım: Bu kadar mı benzeşir yani bir çocuğun hayatıyla kurabiyesi? (…)”

Tatlı Fısıltılar (Sweet Nothings)
Vanessa Winship
23x28,5 cm
112 sayfa

< Geri Dön
 
web tasarım